OSÍK.cz oficiální internetové stránky obce Osík, vesnice roku 2008

Symbols Australia
Security Level
Tipy na výlet, zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady

www.nove-hrady.cz

Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774-1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle architektonického návrhu Josefa Jägra. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném areálu býval celý zámecký komplex nazýván "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles". Ucelený rokokový areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci rodině Čerychů, kteří jej nabídli k prodeji. V roce 1997 zámek zakoupili Petr a Magda Kučerovi a od té doby prochází celý areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

Od 16. června 2001 je část zámku přístupná veřejnosti - v přízemí je otevřena zámecká galerie se stálou expozicí nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a také malá galerie v zámecké cukrárně. Na nádvoří (čestném dvoře) najdete nově vybudovanou rokokovou zahradu s fontánami a broderiemi, které pomocí křivek symbolicky zpodobňují rostlinné motivy jako jsou kytice, růžice či jednotlivé rostliny. Pro návštěvníky dále slouží zámecká restaurace, zámecká vinárna s vinotékou a již zmiňovaná zámecká cukrárna, v přízemí byl otevřen velký společenský sál.

Co Vám může zámecký areál nabídnout:

  • - návštěvu zámecké galerie se stálou expozicí nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Prohlídka stálé expozice nábytkového umění je s průvodcem a koná se každou celou hodinu. Součástí prohlídky je přednáška o historii zámku, jeho probíhající rekonstrukci a návštěva hlavního rokokového sálu (běžně veřejnosti nepřístupného), který je jedním z klenotů zámku.

  • - příjemné posezení ve stylové zámecké restauraci nebo vinárně

Restaurace s kapacitou 60 míst je umístěna v jedné ze správních budov přímo na zámeckém nádvoří. Prostředí restaurace si zachovává zámecký ráz a její součástí je i otevřený gril na přípravu jídel a dva samostatné salonky. Ve sklepních prostorách je umístěna zámecká vinárna s vinotékou a malým lávovým grilem.

Otevírací doba:

pondělí - čtvrtek: 11:00 - 22:00
pátek, sobota:
11:00 - 24:00
neděle:
11:00 - 22:00

Zámecká vinárna byla vybudována ze starých zámeckých sklepů. Má kapacitu 24 míst, vlastní vinotéku, malý lávový gril, bar a sociální zařízení. V nabídce jsou sudová a archivní vína z Arcibiskupských sklepů Kroměříž.

  • - osvěžení v zámecké cukrárně a návštěvu malé galerie

Zámecká cukrárna byla vybudována v jedné z hospodářských budov, přímo na zámeckém nádvoří. Otevření proběhlo v červnu 2002 zároveň s vernisáží kreseb Vladimíra Renčína a ve velice příjemném prostředí s venkovní zahrádkou nabízí teplé a studené nápoje, kopečkovou zmrlinu, zmrzlinové poháry, dorty i domácí zákusky. V cukrárně se také nalézá malá galerie.

Otevírací doba:

květen: o víkendech a svátcích, 10:00 - 17:00
červen - srpen:
denně, 10:00 - 17:00
září:
o víkendech, 10:00 - 17:00

  • - vycházku již částečně zrekonstruovaným zámeckým parkem