OSÍK.cz oficiální internetové stránky obce Osík, vesnice roku 2008

Dřevosochání 2018

Mezi osmičkovými výročími má Osík také jednu specifickou. Před deseti roky se konalo první Dřevosochání. V posledním květnovém týdnu roku 2008 se na hřišti sešlo devět mužů a jedna žena, kteří s elánem a velkou chutí začali nevzhledné kmeny a klády přeměňovat na umělecká díla. Zájem o tuto akci byl obrovský, a celý sluncem zalitý týden byl zakončen v pátek slavnostním večerem.

V květnu 2009 přijelo na druhé Dřevosochání dokonce 11 umělců z celé republiky. Smůla byla, že po žhavých dvou dnech přišly tři dny velmi chladné, s toužebně očekávaným deštěm, ovšem v nevhodnou dobu. Divákům se nechtělo do deště, a přišli až na závěrečný večer.

Ještě hůře dopadlo třetí setkání umělců s naší obcí v r. 2010. Přijeli čtyři kumštýři, a Osík je přivítal chladnem a vytrvalým deštěm, pachatel tohoto symposia Jarda Pecháček přijel až v pátek, a to již s hotovou sochou. Umělci byli po celý týden v neútulné stodole u bývalé sušičky, kam za nimi přišlo jen málo diváků. Teprve v pátek je slunko vytáhlo na hřiště. Pak přišla dlouhá pauza.

Na konci léta zastupitelstvo rozhodovalo, zda by bylo možné tuto tradici obnovit. Situace se však v mnohém změnila. Přesto nakonec bylo řečeno rozhodující ANO, i když v menším rozsahu. A tak ve čtvrtek 13. září se na hřišti objevili čtyři umělci, aby v horkém letním dni začali oddělovat odpad od plastiky, ukryté uvnitř špalku lípového dřeva. V pátek 14. se však prudce ochladilo a začalo pršet. Sochaři však odmítli azyl v hale bývalé Story, a pokračovali venku pod stany. V sobotu již bylo lépe, a čtveřice řezbářů se snažila dokončit své dílo co nejrychleji a nejlépe. Škoda, že diváků přišlo opět málo.

Představme si naše hosty z Moravy a jejich díla: Nejmladším účastníkem byl Štefan Weber z Javorníka, který vytvořil velmi působivou abstraktní plastiku, k tomu ještě velmi krásnou svíčku, a jen tak pro sebe (nebo spíše pro dražbu na závěrečné oslavě, která se však bohužel nekonala) dvě malá dílka.

Dalším Moravákem byl Zdeněk „Berťák" Gross z Jeseníku, pod jehož motorovou pilou se postupně objevil „sv. Florián", i když jeho tvář více než římského vojáka připomínala starého hasiče.

Z Březiny u Křtin k nám zavítal Miroslav Burša, který vytvořil ekologickou plastiku „Ohrožená rostlina", a k tomu ještě všemi hosty obdivované dvě houby, které nazval „Manželé Hřibovi".

Nakonec si nechávám Antonína Suchana, 78-letého umělce ze Šumperka, nositele ocenění „Osobnost roku 2012 Olomouckého kraje" a dalších cen, který u nás byl počtvrté! Na Osík však asi nebude tentokrát vzpomínat rád, protože jej v pátek přepadla nevolnost. Požádal proto svého syna, aby mu pomohl plastiku anděla dokončit. Dobrá věc se podařila a toto dílo bude ozdobou Osíka.

Tolik k letošnímu Dřevosochání. Je obdivuhodné, kolik toho tito umělci dokázali vytvořit za pouhé tři dny. Doufáme, že se dočkáme i dalšího sochařského symposia, a to s předstihem, s větší slávou a větším zájmem diváků.

jKl